Seven Virgin Summits - Grónsko

11.04.2019
-seven-virgin-summits-gronsko

Koncom roku 2017 sa slovenský extrémny paraglajdista Juraj Koreň spolu so špičkovým horolezcom Michalom Sabovčíkom vybrali do Antarktídy kde sa im podarilo vyliezť prvovýstup na nový dosiaľ nezlezený kopec a následne z neho zletieť na padákoch. Táto expedícia bola prvým dielom projektu Seven Virgin Summits počas ktorého sa slovenskí dobrodruhovia chcú pokúsiť vyliezť na sedem panenských kopcov v rôznych divokých oblastiach našej planéty. Nedávno sme sa dozvedeli že chalani sa chystajú na druhý diel projektu. Cieľom by malo byť Grónsko. 

Viac sa už dozvieme z rozhovoru s Jurajom Koreňom:
Juraj, už na začiatku celého projektu to všetko znelo až moc utopisticky. Prvý diel v Antarktíde sa podaril nad očakávania. 
Čo presne máš v pláne s parťákmi v pokračovaní projektu?

Priznávam, obavy či sa podarí vôbec vyraziť, zohnať financie a materiál boli a nie malé. Z môjho subjektívneho poľadu to bol naozaj ťažký boj. Antarktída nie je úplne osídlená, každé zranenie sa môže vypomstiť a do toho dlhá plavba drsným Dreakovým prielivom. Ale šťastie praje pripraveným a odvážnym.

Tentoraz máme v pláne vyliezť niečo omnoho hutnejšie, hlavne po skale na útesoch v okolí polárneho kruhu, konkrétnejšie v zátoke Disko Bay na západnom pobreží Grónska. Pod kopec sa doplavíme jachtou vedenou slovenským kapitánom Vladom Porvazníkom. Po vylezení rozbalíme ultraľahké padáky a použijeme ich na zostup. Samozrejme tomu bude predchádzať niekoľko tréningových výstupov na pochopenie miestnych špecifík, obhliadok steny z paraglide i ďalekohľadom.
Výsledkom ak sa nám to všetko podarí, či už doplávať, vyliezť i zletieť budú prednášky na festivaloch i filmík. Chalani sa hecujú na ocenenia, tak s chuťou do toho!
 

Seven_Virgin_Summits_-_Antarktída

 
Kto presne má byť v tíme a prečo? 
 
Tentoraz sme pribrali do tímu veľmi skúsených a oceňovaných alpinistov Maťa Krasňanského a Gaba Čmaríka, ktorý výrazne prispejú svojími skúsenosťami k celkovému úsiliu Miša Sabovčíka a mňa, ktorý som z lezeckého hľadiska najväčšie poleno :D ja mám na starosti veci okolo lietania, počasie.
 
Ako ste vyberali cieľ expedície?
 
Martin už vytipoval miesta na západnom pobreží Grónska, v zátoke Disko bay. Hľadal, samozrejme ako ho poznám, tie najstrmšie a najhladšie steny, nedotknuté. Dôležitým faktorom výberu je aj možnosť lietania, či už štartu, pristátia alebo orientácie voči vetru. To budeme musie zhodnotiť za pochodu.
 

Seven_Virgin_Summits_-_Antarktída 

Kedy by ste mali vyraziť?
 
Vyraziť budeme môcť až keď nájdeme financie na výpravu. Momentálne zháňame grošíky cez drobných podporovateľov cez STARTOVAC. Budeme veľmi radi, ak nám svojou troškou pomôžeš a na oplátku môžeš získať suvenír, pekné expedičné tričko, alebo tandemový let. Ak sa nám to podarí ufinancovať, chalani vyrazia okolo 20.6. a ja sa k nim pridám po pretekoch X-Alps, ktoré dúfam že v zdraví prežijem a 8.7.2019 sadnem do lietadla smer Nuuk.
 
 
X-Alps to je zverstvo a debata na dlhšiu chvíľu... budeš mať čas na regeneráciu?
 
Účasť na najprestížnejšom paraglajdingovom podujatí na svete bude pre mňa taktiež splneným snom. Termín je 16.6 - 30.6 čiže času na odpočinok veľa nebude. Tá správa o nominácii na X-Alps ma zaskočila trochu nečakane už uprostred príprav na Grónsko.
 
 
Ako dlho bude výprava trvať?

Vrátiť s grónskym skalpom by sme sa mali koncom júla 2019. 

 
Bol už niekto z vás liezť v Grónsku?
 
Pokiaľ viem, tak nie...
 
 
Chalanov môžete v príprave na expedíciu do Grónska podporiť tu

www.startovac.cz/projekty/seven-virgin-summits-part-two-greenland/ 

a zároveň si tam môžete pozrieť parádne video z Antarktídy spracované Rasťom Hatiarom 

Fotky Seven Virgin Summits - Grónsko

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri